Historia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ornecie

Początki tworzenia się Biblioteki rozpoczęły się już w roku 1946 z inicjatywy samych przybywających na te tereny mieszkańców. Początkowo wymiany książek odbywały się w prywatnych mieszkaniach co wytworzyło potrzebę uruchomienia jednego miejsca spotkań czytelnika z książką. Pomysłodawcą tworzenia Biblioteki Publicznej była Pani Janina Racinowa wieloletnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Warmii w Ornecie. Pierwsze pomieszczenie biblioteka uzyskała na Placu Wolności nad funkcjonującą do dziś księgarnią. Biblioteka w 1962 roku otrzymała nowe pomieszczenia na ul. Mickiewicza 1 gdzie funkcjonuje po dzień dzisiejszy. W 1977 roku powstał podział biblioteki na Oddział dla Dzieci, Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych. Biblioteka w szybkim tempie pomnażała swój księgozbiór o zakupy z budżetów własnych, Biblioteki Wojewódzkiej z Olsztyna i po reformie terytorialnej z Elbląga oraz Biblioteki Oddziałowej w Braniewie. W 1988 roku Oddział dla Dzieci został przeniesiony do nowego dużego pomieszczenia przy ulicy 1-go Maja 7 i funkcjonował do listopada 2011 roku. Ze względów ekonomicznych Gminy Oddział dla Dzieci po 23 latach działalności został przeniesiony na Mickiewicza 1, gdzie obecnie na jednym parterze funkcjonuje z Wypożyczalnią i Czytelnią dla Dorosłych. Księgozbiór biblioteczny powstawał dzięki hojności samych mieszkańców naszego miasta, którzy niejednokrotnie przekazywali swoje cenne książki przywiezione z dawnych terenów Rzeczypospolitej. Biblioteka stała się prężnym ośrodkiem nie tylko w upowszechnianiu czytelnictwa i piśmiennictwa, ale też kulturowego rozwoju lokalnej społeczności, łącząc wielokulturowość mieszkańców.